budowad0

Uznaje się, że pierwszy wyizolował wirus HIV w 1983 r. zespół L. Montagniera pracujący w Instytucie Pasteura. W roku 1984 wirus został wyizolowany przez zespół R.Galio w USA. Wyizolowane wirusy były identyczne i w końcu zostały nazwane HIV. W 1986 roku we Francji wyizolowano drugi typ wirusa (HIV-2), u pacjenta chorego na AIDS i leczącego się w Europie. HIV-2 jest bardziej podobny do wirusów zachodnioafrykańskich małp (SIV), niż do HIV-1.
Co najmniej 28 milionów ludzi na świecie zmarło na AIDS – wirus HIV do tego stopnia niszczy układ immunologiczny, że nawet zwykłe infekcje zaczynają zagrażać życiu osoby zakażonej.
Choć od zidentyfikowania HIV minęło ponad 20 lat, do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciw wirusowi ani lekarstwa na AIDS. Jednak nowa generacja leków radykalnie przedłuża życie zakażonym.

  HIV (ang. Human Immunodeficiency Virus) – Ludzki Wirus Niedoboru Immunologicznego – atakuje układ immunologiczny, który chroni organizm przed infekcjami. Celem wirusowego ataku jest określony typ białych krwinek zwanych komórkami CD4. HIV opanowuje komórkę, umieszcza własne geny w jej DNA i wykorzystuje ją do produkcji dalszych wirusowych cząsteczek. Te z kolei zakażają inne komórki. Z czasem, komórki CD4, w których zagnieździł się wirus, umierają, chociaż naukowcy nie wiedzą dokładnie jak. Zdolność organizmu do zwalczania chorób słabnie w miarę ubywania komórek CD4. Kiedy liczba tych komórek osiąga punkt krytyczny, lekarze stwierdzają u pacjenta AIDS – zespół nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności.
HIV to szczególny rodzaj wirusa – tak zwany retrowirus. Choć retrowirusy są mniej skomplikowane od zwykłych wirusów, na ogół trudniej je zwalczyć. Ich geny wnikają do DNA zaatakowanych komórek i w konsekwencji wszystkie nowe komórki wyprodukowane przez tę zakażoną również zawierają geny wirusa. „Otoczka” cząsteczki wirusa HIV jest zbudowana z takiego samego materiału jak niektóre komórki ludzkiego organizmu. System immunologiczny ma zatem trudności z odróżnianiem cząsteczek wirusa od zdrowych komórek.

Replikacja wirusa HIV

hiv_replikacja

1. Wirus przyczepia się: Białko otoczkowe cząsteczki wirusa wiąże się z receptorami białka CD4 zaatakowanej komórki

2. Powielanie genów: HIV „kopiuje” swój materiał genetyczny
3. Replikacja: Wirus przemieszcza powielone geny w DNA zakażonej komórki. Podczas podziału komórka wytwarza składniki HIV
4. Uwolnienie: Składniki wirusa zgromadzone przy ściance komórki tworzą „pąk”,który odrywając się nową cząsteczką HIV